Szukaj
środa, 9 lutego 2011
Fundanet - podstawa wymarzonego domu
niedziela, 6 lutego 2011
Podsumowanie budowy domu szkieletowego
1. Szybka i czysta budowa, brak uciążliwego gruzu i betonu, mniejsza dewastacja terenu przez ciężki sprzęt i składowanie materiałów;
2. Bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła ścian i dachu - U poniżej 0,2 W/m2K;
3. Dorze nagrzewa się zimą (nie trzeba ogrzewać ścian), natomiast latem chłodne pomieszczenia (ściany nie oddają ciepła do pomieszczeń);
5. Oszczędność na fundamencie - może być lżejszy niż w tradycyjnym budynku;
6. Dzięki nie dużej grubości ścian budynku jest możliwe uzyskanie dodatkowych metrów a nawet pomieszczeń;
7. Konstrukcję można wznosić praktycznie przez cały rok
8. Produkcja materiałów używanych do budowy szkieletowej nie obciąża środowiska w takim stopniu jak produkcja materiałów ceramicznych;
sobota, 5 lutego 2011
Dom z paczki
wiązary dachowe oraz ściany prefabrykowane są produkowane w fabryce gdzie specjalistyczna linia technologiczna pozwala na zapewnienie wysokiej jakości składanych elementów, nie ma cięć na budowie, oszczędzamy materiał odpadowy (10 - 20%), oszczędzamy czas budowy, przy rekordowo krótkim czasie -na placu budowy w ciągu 2-3 dni, stawiania konstrukcji zmniejszamy ryzyko wpływu złej pogody.
środa, 2 lutego 2011
Jeszcze na temat zakupu ziemi rolnej
- z przeznaczeniem pod zabudowę siedliskową;
- kupić małą działkę i przekształcić ją na budowlaną.
Jeżeli jednak w gminie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, pozwolenie na budowę dostaniemy bez problemu tylko wtedy, gdy gospodarstwo związane z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Ta średnia waha się zazwyczaj od 7 do
- Można porozumieć się z rolnikiem, który ma na sprzedaż ziemie nas interesującą – występuje On o warunki zabudowy. Gdy rolnik otrzyma warunki zabudowy, podpisujemy z nim umowę przedwstępną kupna ziemi rolnej. W następnej kolejności jest nam potrzebne pozwolenie na budowę jednak i o to może wystąpić Rolnik oraz wylewa fundamenty. Wówczas można już zawrzeć z rolnikiem umowę warunkową sprzedaży działki z pozwoleniem na budowę. Trzeba jednak dodać, że umowę warunkową musimy podpisać koniecznie, bo prawo pierwokupu ziemi rolnej, gdy kupuje ją „nierolnik” ma Agencja Nieruchomości Rolnych (korzysta z tego prawa bardzo rzadko).
- Drugim wyjściem jest znalezienie gospodarstwa ze starymi zabudowaniami, zniszczonymi, które nie znacznie podniosą cenę. Zamiast o pozwolenie na budowę będzie można natomiast starać się o pozwolenie na remont.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup działki rolnej i przekształcenie jej na budowlaną, musimy wziąć pod uwagę, że czeka nas szereg formalności do załatwienia, nim otrzymamy pozwolenie na budowę. Żeby móc się na takiej ziemi wybudować, należy ją odrolnić. Polega to na zmianie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania z rolnej na budowlaną i na wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Wszystkie związane z tym formalności są przeprowadzane przez gminę podczas uchwalania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to jedyny moment kiedy jest podejmowana decyzja o przekształceniu terenów rolnych na budowlane.
wtorek, 1 lutego 2011
Amerykańskie domy to przede wszystkim szkielet drewniany
Autorem artykułu jest papajW Polsce na hasło drewniany dom, zwykle przychodzi nam na myśl góralska chata zbudowana z ułożonych na sobie bali. Kiedy to samo hasło usłyszałby ktoś z ameryki lub kanady pomyślałby o czymś zupełnie innym,
o domu, który posiada tzw. szkielet drewniany. Tego typu konstrukcje są tam chlebem powszednim i zaczynają zdobywać coraz większą rzeszę fanów także w naszym kraju.
W Ameryce Północnej projekty domów jednorodzinnych są w 90 % wykonywane w tej technologii. Dobrze byłoby więc wiedzieć co to właściwie jest ten dom z drewnianym szkieletem i czemu jest on taki popularny ?
Jak sama nazwa wskazuje podstawą takiego domu jest drewniany szkielet, sprawia on że dom jest bardzo lekki i nie wymaga masywnego fundamentu. Naturalne właściwości drewna sprawiają, że w środku wytwarza się bardzo przyjazny dla człowieka mikroklimat. W dodatku drewno posiada właściwości termoregulacji, dzięki czemu w zimie taki dom jest cieplejszy, a w lecie w środku można poczuć przyjemny chłód. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów z bali, domy które posiadają szkielet drewniany nie są w całości wykonane z drewna. Na zewnątrz dom jest pokrywany niepalnymi cementowo-wiórowymi płytami, a od wewnątrz ognioodporną watą bazaltową. Ściany takiego domu zawierają kilka warstw izolacji, które mają zapobiegać nadmiernej wilgotności, a także zatrzymywać ciepło w środku. Montuje się również specjalną membranę chroniącą przed wiatrem. Zewnętrzne ściany można wykańczać wedle życzenia, zarówno tynkiem elewacyjnym jak i sidingiem, płytkami ceramicznymi itd. .
Firmy, które zajmują się w Polsce budową takich domów swoją ofertą obejmują już większość regionów i dużych miast. Gdy przeglądam projekty domów Kraków, Warszawa czy Wrocław mają ogromną ofertę firm gotowych dla nas taki projekt zrealizować. W chwili obecnej popularność tej technologii sprawiła, że dostęp do niej jest bardzo łatwy i jeżeli będziemy chcieli mieć dom z drewnianym szkieletem na pewno nie będzie problemu z wyborem odpowiedniego dla nas projektu czy znalezieniem jego wykonawcy.
---
http://www.projektydomkow.com.pl/
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/
propozycje
Na początek poszukiwałem wypowiedzi innych i kilka znalazłem:
poniedziałek, 31 stycznia 2011
Uwaga
Kolejna sprawa tyczy się tego czy potrzebujemy dostępu dużego miasta, czy mamy wolny zawód i możemy dłuższy czas być we własnym domu. Należy wtedy sprawdzić dostęp do dróg i komunikacji - kolej, autobusy. Dostęp do mediów jak daleko się znajdują od interesującej nas posesji (im dalej tym większy koszt przyłączenia).
Po ostatnich wydarzeniach warto zwrócić uwagę na odległość od rzek i zorientować się jak i czy wylewała w poprzednich latach.
Ważne kryterium wyboru stanowi również koszt ziemi. Im dalej od dużej aglomeracji tym mniej sobie właściciel zażyczy, ale to powoduje często gorszy dostęp do szkół, lekarzy, sklepów, pracy, dłuższy dojazd itd.
Należy dobrze rozważyć co będzie sie nam bardziej opłacało.
Zastanawiałem się ostatnio jak poszukiwać wymarzonego miejsca na dom. Dochodzę do wniosku, że najlepiej osobiście pojeździć po okolicy, która nas najbardziej interesuje.
niedziela, 30 stycznia 2011
Poszukiwania
Jeżeli jest osoba która miała by możliwość i chęć podpowiedzi to bardzo proszę o informację. :)
Obecnie interesuje mnie województwo wielkomoplskie najlepiej w okolicach Poznania.
Przy okazji poszukiwania terenu pod budowę zastanawiałem się nad formą zabudowy jaką jest SIEDLISKO.
Potrzebuję informacji w jaki sposób lub kto informuje o tym że dana osoba przez conajmniej 5 lat pracowała na roli?
sobota, 29 stycznia 2011
Komentarz
Sam jestem w trakcie zapoznawania się z rynkiem w celu zakupu ziemi jednak szukam jakiejś okazji, która narazie się nie nadarzyła.
Chciałbym coś pod dużym miastemale z dodatkowymi walorami - las, jezioro i przede wszystkim TANIO. Wiem, że jest to trudne do zrealizowania, ale trzeba szukać.
Wybór działki pod inwestycję
Autorem artykułu jest Jarosław Gasiński
Działka pod naszą inwestycję. Jak ją wybrać aby nasze pieniądze były mądrze zainwestowane? Jak sprawdzić, gdzie pójść po radę? Te i inne tematy postaram się w ty artykule wyjaśnić.
Zawsze zaczynamy od projektu naszego wymarzonego domu, rodzi się w głowie i ciągle go ulepszamy, zmieniamy, dostosowujemy. Nie myślimy wtedy jeszcze o miejscu w jakim go postawimy, pobudujemy.
Mając taki plan w głowie będąc gdzieś na wakacjach, wypadzie za miasto, przechodzi nam myśl "fajnie by było tu mieszkać". Czemu nie!. Jeśli nam się podoba. Ale... Wtedy powinniśmy chłodniej spojrzeć na ten wariant. Zastanówmy się jak daleko będziemy jeździć po zakupy codziennego użytku, czy w pobliżu jest przystanek autobusowy, szkoła dla naszych dzieci, czy w pobliżu nie znajduje się zakład przemysłowy itd. Powinniśmy zwrócić także uwagę na podłoże (góra czy dolina), szerokość działki, typ gleby, czy w pobliżu znajduję się jakiś zbiornik wodny czy rzeka. Czy teren jest bagnisty, gęsto zalesiony, czy może piaszczysty. Wszystkie te aspekty trzeba na spokojnie przeanalizować i dokładnie przemyśleć. Każdy z tych problemów może nam niepotrzebnie pokrzyżować plany lub podnieść niepotrzebnie koszty naszej budowy. Ważne jest abyśmy odwiedzili naszą "przyszłą" działkę w kilku różnych porach dnia, w różnym stanie pogodowym. Poobserwujmy ją: gdzie ścieka woda, czy szybko wsiąka, czy szybko tworzą się kałuże, czy podczas burzy, porywistych wiatrów jesteśmy odsłonięci czy może nasz dom będzie pierwszą przeszkodą jaka napotka wiatr.
Gdy już nic nas nie zaskoczy z ta działką warto byłoby udać się do właściciela w celu pozyskania numeru działki w rejestrze gruntów a potem do najbliższej gminy i zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dowiedzieć się czy na "naszym" terenie nie zaplanowano jakichś inwestycji, czy w pobliżu nie zaplanowano trasy szybkiego ruchu itp. Gdy wszystko załatwione możemy planować nasz dom.
Może to drastycznie wygląda ale pomoże w dobrym zainwestowaniu czasu i pieniędzy. Aby nie okazało się że podczas wymiarów geodezyjnych nasza działka nagle zwęziła się o 1metr. A wtedy wszystko na marne. Zostajemy z za wąską działką i albo ją sprzedajemy i szukamy nowej albo dostosowujemy swój wymarzony projekt, czego nikomu nie życzę.
---Jarek
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Koszt budowy domu i czynniki na niego wpływające
Autorem artykułu jest Konrad Podgórski
Budowa domu i koszty z nią powiązane to rozłegłe zagadnienie, które będziemy się starali trochę przybliżyć tak byś był w stanie już w fazie planowania określić na co będziesz mógł sobie pozwolić, a na co nie.
Zwrócimy również uwagę na elementy domu na których nie powinieneś oszczędzać tak byś później nie był narażonym na niepotrzebne koszty.
Powiada się że każdy mężczyzna powinien zrobić trzy rzeczy, zbudować dom, spłodzić syna i zasadzić drzewo.
Żadna osoba nie będzie w stanie podać nam kwoty za dom co do grosza bez dokładnych treści o umieszczenia, projekcie i wykończeniu. Nawet mając te dane nie możemy być pewni, że wycena która otrzymamy od firmy budującej pod klucz będzie ostateczna.
Możemy wymienić kilka czynników, które mają wpływ na koszt budowy domu.
Część kraju
Region posiada znaczący wpływ na końcowy koszt budowy domu w jakim będziemy mogli się zamknąć. Zależnie od województwa oraz dystansu do najbliższego miasta, wartość parceli może się bardzo wahać. W sprawach wyboru działki zapraszamy Cię do przeczytania artykułu Jak wybrać dobrą parcelę na budowę domu z którego dowiesz się na co zwracać uwagę podczas wyboru parceli.
Metoda budowania
Zależnie od tego czy masz na to czas i możliwości możesz budowę własnego domu poprowadzić samodzielnie. Jest to tzw. system gospodarczy zmniejszający koszt budowy domu, w którym to Ty zatrudniasz na bieżąco odpowiednich fachowców i ekipy do bieżących prac. Dobrą właściwością tego rodzaju budowania jest to, że część zleceń możesz zrobić samodzielnie oszczędzając prócz tego na robociźnie, oprócz tego ma możliwość pomóc w budowie rodzina.
W przypadku kiedy chcesz otrzymać dom pod klucz i niższy koszt budowy domu nie jest dla Ciebie taki ważny, możesz zlecić wykonanie całej budowy wykonawcy. Z góry będziesz wiedział jak dużo będzie kosztować dom , a dodatkowo kiedy będzie skończony, tzn. przynajmniej według umowy bo niestety w ogromnej liczbie przypadków zdarzają się spóźnienia. Dlatego tak istotne jest w tym przypadku sporządzenie adekwatnej umowy. Z pomocą przyjdzie stosowny doradca prawny. Nie polecamy Ci we własnym zakresie przeanalizowywać warunków umowy, gdyż bardzo łatwo jest coś przeoczyć, a dzięki pomocy prawnej w wypadku jakiś usterek będzie łatwiej nam wyegzekwować od wykonawcy odpowiednie kroki. Więcej informacji na temat przygotowywania umowy znajdziesz w artykule Umowa na budowe domu pod klucz, zachęcam do przeczytania.
Istotnym elementem jest wcześniejsze sprawdzenie wiarygodności korporacji która będzie budować dom.
Materiały budowlane
Materiały budowlane użyte do budowy potrafią w znacznym stopniu przemienić koszty, zdaje się to oczywiste, natomiast nie do końca takie jest. Otóż nie za każdym razem tanie materiały oznaczają najniższy koszt budowy domu. Istotny może się tu okazać czas potrzebny na ukończenie budowy korzystając z konkretnej techniki i ilości pracy jaką musi ekipa budująca poświęcić na zbudowanie takiego domu. Oprócz tego trzeba tutaj dodać poziom skomplikowania budowy i ryzyko pomyłek.
By dowiedzieć się więcej co wpływa na koszt budowy domu zapraszamy do naszych innych materiałów.
---Informator poświęcony budowie domu.
Znajdziesz na nim praktyczne porady oraz wskazówki obniżające koszt budowy domu. Informator o Kosztach Budowy Domu
Serdecznie Zapraszam
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Jak tanio wybudować dom
Autorem artykułu jest Grajek Grajek
Wiele osób uważa, że budowa domu musi równać się z ogromnymi kosztami. Jednak jak się okazuje, wystarczy trochę pomyśleć, a koszty te będzie można naprawdę mocno zniwelować. Oczywiście nadal będzie to bardzo poważna inwestycja, ale o wiele tańsza niż zakładaliśmy na początku.
Budowę domu zaczyna się oczywiście od zakupu działki. Działki blisko wielkich miast są zawsze droższe od tych, które umiejscowione są z dala od metropolii. Warto zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy działki, która znajdować się będzie blisko miasta, a będzie dużo droższa, czy raczej kupimy działkę na wsi, lub w niewielkim miasteczku, dzięki czemu zaoszczędzimy naprawdę potężne pieniądze, które będzie można wydać np. na umeblowanie domu.
Gdy już mamy wymarzoną działkę, warto rozejrzeć się za wymarzonym projektem domu. Tutaj może pomóc nam wiele pism, w których przedstawione są na prawdę ogromne ilości różnorakich projektów. Musisz pomyśleć, czy chcesz dom z 2-3 czy 4 pokojami, weź pod uwagę, jaka przestrzeń jest Ci potrzebna, ile chcesz łazienek, jak duży musi być salon... Jak widzisz już sam projekt może sprawić spore problemy, jednak warto myśleć podczas jego wybierania, bo potem okaże się, że nasz dom będzie o wiele za duży, a koszty jego eksploatacji także nie będą małe.
Kolejnym krokiem jest zamówienie materiału. Tutaj warto rozejrzeć się po niewielkich składach materiału, ponieważ często mają one niższe ceny, od wielkich składowisk. Warto porozmawiać z kimś kompetentnym, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Dobrze jest także skonsultować się ze znajomymi, którzy już postawili swój wymarzony dom. Sam korzystałem z takich podpowiedzi i naprawdę polecam Ci ten sposób. Nie należy ufać w 100% temu, co mówią fachowcy. Czasami zwykli ludzie mają więcej doświadczenia w tych sprawach, niż inżynierowie uczący się na uczelniach.
Ostatnim krokiem w budowie domu jest zamówienie i opłacenie ekipy, która wystawi nasz wymarzony dom. Dobrze byłoby, gdybyś znał się co nieco na murarce. Dzięki temu będziesz mógł zrobić wiele sam, dzięki czemu zaoszczędzisz spore pieniądze. Wiem, że nie każdy umie murować czy zbroić, jednak każdy może nauczyć się wbić przysłowiowy gwóźdź w ścianę. Jeśli masz odrobinę dobrej woli, to wiele rzeczy będziesz mógł zrobić sam, a nie zamawiał do tego profesjonalnej ekipy.
Jeśli uważnie czytałeś ten artykuł, prawdopodobnie już wiesz, jak wybudować tani, solidny dom. Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy, powinieneś czytać też inne artykuły, w których dowiesz się jak solidnie i szybko nauczyć się ciesielki. Pamiętaj, że grunt to umiejętności!
---Autorem tekstu jest Grajek.
Zapraszam na mój blog: jak zbudować tani dom.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Wstęp
Wybrałem sobie temat - WYMARZONY DOM, tak żeby móc podzielić się swoimi wątpliwościami, może usłyszeć (przeczytać) ciekawe komentarze, podzielić się znalezionymi artykułami na temat budowy, kupna, remontu własnego domu. Mówi się że mężczyzna powinien zasadzić drzewo, spłodzić syna i postawić dom. W moim przypadku zostało mi już tylko to ostatnie. Właściwie narazie się tylko rozglądam, ale od czegoś trzeba zacząć.